Próchnica butelkowa

Czym jest próchnica butelkowa? Jak ją leczyć? Jak zapobiegać? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

dwoje dzieci uczy się uzębienia

Czym jest próchnica butelkowa?

Próchnica butelkowa to wczesna próchnica  spowodowana przedłużonym kontaktem mleka lub słodkich płynów podawanych zwłaszcza z butelki z zębami mlecznymi. Szczególnie narażone są zęby dzieci zasypiających przy butelce lub karmionych w nocy lub bezpośrednio przed snem bez oczyszczenia zębów. Również dzieci karmione piersią w nocy są w grupie ryzyka ponieważ pokarm matki również zawiera szkodliwe cukry.

Podczas snu wydzielane są bardzo małe ilości  śliny, która neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie po posiłku. Bakterie żywią się cukrem, który jest zawarty w podawanych dziecku sokach, słodzonych herbatkach oraz  w mleku. W następstwie tego powstają kwasy które niszczą szkliwo zębów.

 

Leczenie

Początkowo zmiany próchnicowe mają postać białych, matowych plam, które łatwo mogą być przeoczone przez rodziców. Choroba przebiega bardzo dynamicznie powodując w skrajnych przypadkach złamanie koron zębów mlecznych. Niestety często dopiero wtedy rodzice zgłaszają się z dzieckiem do dentysty.

Leczenie jest wtedy bardzo trudne ze względu na wiek dziecka oraz liczne powierzchnie zęba objęte chorobą. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie kontroli stomatologicznych nawet przed ukończeniem 1 roku życia. Jeśli  na zębach dziecka pojawią się białe lub ciemne plamki należy niezwłocznie udać się do stomatologa dziecięcego.

Na wczesnym etapie choroby często wystarczy zastosowanie lakierów fluorowych oraz wyeliminowanie szkodliwych nawyków. W zaawansowanych przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe w znieczuleniu ogólnym lub nawet usunięcie młodych zębów mlecznych. Próchnica jest chorobą zakaźną, może przenosić się na inne zęby dlatego wczesne zapobieganie i leczenie jest takie ważne. Dentysta po dokładnym obejrzeniu zębów zaproponuje najlepsze metody leczenia.

Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?

  • unikaj podawania napojów zawierających cukry, zastąp je niegazowaną wodą
  • szczotkowanie rozpocznij już od pierwszego zęba specjalną szczoteczką dla niemowląt
  • koniecznie oczyszczaj zęby dziecka przed snem
  • pamiętaj ,że pasty z fluorem powinno stosować się od 1 roku życia w ilości dostosowanej do wieku dziecka
  • nie usypiaj dziecka przy butelce
  • nie karm dziecka butelką dłużej, niż jest to konieczne
  • nie przedłużaj karmienia piersią zwłaszcza w nocy
  • ucz picia z kubeczka i jedzenia łyżeczką
  • regularnie odwiedzaj  stomatologa dziecięcego
?>

Zajmiemy się Tobą i Twoim dzieckiem. Wasz uśmiech jest dla nas najważniejszy.

umów się już dziś na wizytę