Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

W jakim wieku zapisać dziecko na wizytę u dentysty? Jak je przygotować, aby się jej nie bało? Co zrobić po wizycie? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

dziecko na fotelu stomatologicznym wraz z panią doktor dentystą Iwoną Bolc

Przygotowanie

Niezwykle ważne jest wczesne przygotowanie dziecka do leczenia stomatologicznego.
Często spotykamy się z sytuacją, kiedy dziecko zgłasza się do lekarza dentysty w wieku 5 lat lub później, ponieważ właśnie doszło do urazu, lub ktoś z bliskiego otoczenia zaobserwował niepokojące plamy na zębach. Dziecko wtedy jest pełne obaw, a dodatkowo odczuwa dyskomfort, jaki powoduje ból towarzyszący głębokiemu ubytkowi próchnicowemu lub urazowi zęba.

Bardzo ciężkim zadaniem dla lekarza dentysty jest w takiej sytuacji pozytywne nastawienie dziecka do leczenia, ponieważ istnieje pilna potrzeba wykonania zabiegu, który – pomimo postępu jaki dokonał się w dziedzinie dostępnych metod leczenia – wiąże się jednak z pewnym dyskomfortem.
Podstawą udanej współpracy dziecka z lekarzem jest nawiązanie kontaktu i wzbudzenie zaufania. Dlatego pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się w atmosferze pozbawionej stresu.

Kiedy odbyć wizytę?

Nie można mieć pewności, kiedy wystąpią problemy z zębami, nawet u dziecka z prawidłowymi nawykami higienicznymi i żywieniowymi. Dlatego pierwsza wizyta powinna odbyć się najpóźniej przed ukończeniem 2 roku życia. Lekarz oceni wtedy stan jamy ustnej dziecka, budowę i liczbę zębów mlecznych oraz udzieli wskazań dietetycznych i higienicznych aby rozwój uzębienia przebiegał bez problemów. W tym wieku również niektóre nabyte wady zgryzu są łatwe do leczenia. A często jedynie przez wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków lub poprzez proste ćwiczenia.

Jeśli jednak rodzice zaobserwują zmiany dotyczące koloru, kształtu czy kolejności wyrzynania się zębów mlecznych u młodszych dzieci, powinni niezwłocznie zgłosić się do dentysty dziecięcego, nie czekając na wyrżniecie się wszystkich zębówW wielu przypadkach choroba próchnicowa nie powoduje łatwo zauważalnych ciemnych przebarwień zębów. Chorobowo zmieniona tkanka może być jedynie rozmiękczona bez istotnej zmiany koloru. Tak często bywa w ostrej próchnicy. Wtedy opiekunowie długo nie zauważają zmian na zębach, a potem nagle dochodzi do „odpadania” fragmentów korony zęba zaatakowanego próchnicą.

Czy leczyć mleczaki?

Pamiętajmy, że zęby mleczne, w których są ubytki, należy leczyć. Przekonanie, że „mleczaki przecież wypadną i nie trzeba z nimi iść do dentysty” jest błędne. Próchnica zębów mlecznych może spowodować poważne następstwa, np. stan zapalny tkanek otaczających ząb, uszkodzenie zawiązka zęba stałego, utratę zęba, a w następstwie tego wadę zgryzu, czy rozprzestrzenienie się choroby próchnicowej na zęby stałe. W skrajnych przypadkach nawet powikłania ogólnoustrojowe związane z uszkodzeniem ważnych narządów tj. serce czy nerki.

Co powiedzieć dziecku, aby się nie bało?

Przede wszystkim nie wolno straszyć i opowiadać przerażających historii! Warto natomiast odbyć z dzieckiem rozmowę, w której należy wytłumaczyć, że powinno się sprawdzić czy wszystkie ząbki są zdrowe. Dobrze też zaznaczyć, że pan lub pani dentystka jest niezwykle miłą osobą i oczywiście takiego dentystę wybrać na tę wyjątkową wizytę. Musimy pamiętać, że to właśnie atmosfera jest najważniejsza! Gabinet stomatologiczny, do którego chcemy zabrać nasze dziecko po raz pierwszy, powinien być przygotowany na leczenie zębów najmłodszych pacjentów i nie chodzi tylko o sam wystrój, kolorowy i pozytywny (choć i ten jest istotny), ale głównie o życzliwy personel.

Przed udaniem się z dzieckiem do dentysty warto pobawić się razem „w dentystę”. Na rynku dostępne są zabawki przeznaczone do takich zabaw, które pomogą dziecku zapoznać się z tym, co robi prawdziwy dentysta w gabinecie.

Gdy wizyta już się skończy.

Po skończonej wizycie warto nagrodzić dziecko za wytrwałość. Może to być drobny upominek lub wyjście do kina, do zoo. Coś, co sprawi, że pobyt u dentysty będzie wspominać pozytywnie.

Pamiętajmy, że dbanie o zęby, o ich higienę, ale też o właściwe odżywianie, powinno być wdrażane jako nawyk, już od najmłodszych lat. Warto od samego początku zadbać o piękne i zdrowe uzębienie naszego dziecka.

?>

Zajmiemy się Tobą i Twoim dzieckiem. Wasz uśmiech jest dla nas najważniejszy.

umów się już dziś na wizytę